Doprava zadarmo nad 50€

421 35 659 1242

421 903 528 420

Po-Pi od 7:00 do 15:00

Toto je objav, ale čo s ním ? Alebo ako vznikol jeden podnikateľ

Ako prišla na svet mastička na mnohé boľačky...

Elemír Kellner

Narodil som sa v roku 1919. Ľahkým výpočtom zistíte, že sa pohybujem vo veku okolo deväťdesiatky. 

V pracovnom veku som sa točil stále okolo vody. Jednalo sa o reguláciu a ochranu tokov, povodňovú službu, veľkoplošné závlahy, jímanie termálnych vôd a pod. Za socializmu okrem preferovaných zamestnaní (napr. baníkov) nebolo možné dosiahnuť vyšší životný štandard. Celé príjmy pohlcovala strava, oblečenie a vybavenie domácnosti. Napr. chladnička? To bol luxus. Zarábať mimo svojho hlavného zamestnania - to sa neslušalo. Jedinou, dokonca uznávanou, možnosťou zarobiť ďaľšie peniaze bolo pestovanie liečivých rastlín. Ale ako sa to robí?

S jedným vedúcim nákupne liečivých rastlín som si telefonicky dohovoril v Bratislave schôdzku. V kaviarni pri 2 dcl vína sme debatovali „ako sa to robí". Popísal som kopu papiera. A doma som to lúštil. Skúpil som dostupnú literatúru. Mal som vzácnu manželku, ktorá moje nové záujmy podporovala. Podobne i budúce výdavky súvisiace s vlastným zariadením sušiarní a pod. Na Vianoce mi Ježiško doniesol knihu Atlas liečivých rastlín od Kresánka. Prvú zásielku liečivých rastlín som odovzdával do nákupne v množstve 5 kg. O päť rokov sa to pohybovalo v rozmedzí 500 až 1000 kg ročne. V televízii som bol spomínaný ako vzorný pestovateľ.

Pri štúdiu o liečivých rastlinách som sa veľa dozvedel i o ich liečivých účinkoch. S postupom času pribúdalo i mojich rokov. Čím ďalej, tým častejšie som využíval ich liečivé vlastnosti. Fyzických síl ubúdalo, ale roboty pribúdalo. Pokúsil som sa zostaviť „mastičku" s extraktom s liečivých rastlín. Na moje prekvapenie moje nedokrvené nohy omladli o 10 rokov. Aj málo mysliaca hlava si musela uvedomiť, že toto je objav. Ale čo s ním?

Panoval čistý, nepoškvrnený socializmus. Potom prišla nežná revolúcia. Ozlomkrky som sa ponáhľal do Bratislavy. Zaklopal som na prvé dvere Ministerstva zdravotníctva. Mám krém, ktorý má také a také vlastnosti. No a ? Potrebujem povolenie na jeho výrobu. Mŕtve ticho. Po krátkej debate ma poslali do iných dverí. Takto som obišiel možno i 10 kancelárií. Nakoniec som sa dostal k pani hlavnej hygieničke. Tá mi vysvetlila ako na to. 

Po 3-4 mesiacoch som zabezpečil všetky možné rozbory. Založil som firmu pod názvom Fix- výroba zdravotníckych potrieb. Tento názov sa skladá z dvoch častí. Fix chce byť známy výraz pri vývoze do zahraničia. Výraz „ zdravotnícke potreby " nevystihuje vlastne, že sa jedná o nejaký krém. Schvaľovacie orgány som presvedčil argumentom, že firma Baťa nevyrába Baťu, ale obuv. Prešlo to.

Nastal čas vdýchnuť do novozaloženého podniku život. Na rodičovskom pozemku som zdedil letnú kuchyňu a komoru. Na rekonštrukciu týchto dvoch miestností som dostal zo Slovenskej sporiteľne účelovú pôžičku 300 000 Kčs. Pri jej čerpaní som musel mať firemnú pečiatku. Na výrobu pečiatky som bol zaradený do poradovníka. Trvalo to 6 týždňov. Cena koruny v tom čase klesala. Z 300 tisíc zostala reálne polovica. To bola prvá citeľná rana. Prežili sme ju. Vzorky krému potrebné na rôzne rozbory som vyrábal v manželkinej kuchyni s jej kuchynským náradím. Suroviny boli z lekární. Mal som neobyčajné šťastie, že vzorky obstáli aj po bakteriologickej stránke.

Razom sa nahromadili problémy, ako napr. prispôsobenie stavby na výrobu, nájdenie technologických zariadení, ich kúpa a prefinancovanie, štúdium zdravovedy, mikrobiológie a pod. Študovať, vyrábať krém, udržovať primeranú hygienu, pestovať liečivé rastliny, plniť úlohu predajného agenta, na to jeden manželský pár nestačil. Postupne sme prijímali pracovné sily. Osvečila sa prezentácia a predaj na výstavách, najmä predajných výstavách. V súčasnej dobe krém svojím širokospektrálnym pôsobením upútava čím ďalej, tým viac pozornosť jednak slovenských zákazníkov, ale v hojnej miere aj cudzincov. Vyvážame ho do Nemecka, Maďarska, Česka a Chorvátska.

V čase výjdenia článku (4/2009)  pán Kellner oslávil milióntu tubu krému. Za tým takmer miliónom kusov stojí veľké množstvo ľudí trpiacich rôznymi neduhami.

Mnohí z nich nás upozornili, že krém používajú s úspechom na:

 • nádcha
 • kŕčové žily
 • reumatické bolesti
 • bradavice
 • bolesti v chrbtici
 • bolesti svalstva u rastúcich detí
 • bežné kuchynské popáleniny
 • alergická reakcia pokožky na školskú kriedu
 • zápaly kĺbov, kolien a pod.
 • kŕče v nohách
 • krvné podliatiny
 • zlatá žila
 • uštipnutie hmyzom

Ziaľ rozsah článku neumožňuje zaoberať sa jednotlivými aplikáciami bližšie. V prípade záujmu , obráťte sa na výrobcu:

Fix- výroba zdravotníckych potrieb, s.r.o., Vinohradská 30,941 06 Komjatice, Tel.: 035/659 1242 

Zdroj: https://www.med-art.sk/buxus/docs//medium/200904.pdf

Najdôležitejšie novinky priamo na váš email

Získajte zaujímavé informácie vždy medzi prvými

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.
Hand made
Od 1989
Slovakia
Paraben free
Silicone free
Non tested on animals
Unique recipe
Available to everyone